Pomoc społeczna
- Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Organy te realizując zadania pomocy społecznej współpracują, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nieliszu realizuje zadania wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. Z 2021 r. poz. 2268 ze zm.) do których w szczególności należy:
-
umożliwianie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości;
-
wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka oraz doprowadzenie do życiowego usamodzielnienia się oraz integracji ze środowiskiem;
-
prowadzenie i rozwój niezbędnej infrastruktury socjalnej;
-
udzielanie schronienia, posiłku niezbędnego ubrania osobom tego pozbawianym;
-
przyznawanie i wypłacanie zasiłków stałych;
-
przyznawanie i wypłacanie zasiłków okresowych;
-
przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych;
-
przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych powstałych w wyniku zdarzenia losowego;
-
opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
-
dożywianie dzieci;
-
organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w miejscu zamieszkania;
-
kierowanie do domu pomocy społecznej i ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca gminy w tym domu;
-
sprawienie pogrzebu osobom bezdomnym;
-
analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej;
-
realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych;
-
rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb;
-
praca socjalna;
-
sporządzanie sprawozdawczości.
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje:
-
osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania
i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; -
cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc społeczną może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej. Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy wymagają uprzednio przeprowadzenia przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego. Decyzje w sprawach świadczeń pomocy społecznej wydawane są w formie pisemnej. Od każdej decyzji służy prawo odwołania.
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych dla osoby samotnie gospodarującej jest nim dochód nie przekraczający kwoty 776 zł, natomiast dla osoby w rodzinie – kwota 600 zł.
ZAŁĄCZNIKI: